Ypäjä, Hevosopisto

18.8.2019

Louise Jönsson - Dayna ja Kikko Kalliokoski
Louise Jönsson - Dayna ja Kikko Kalliokoski
Johanna Similä - Mein Freund. Kuva SRL/Heidi Lammi
Johanna Similä - Mein Freund. Kuva SRL/Heidi Lammi

Junioreiden ja nuorten mestaruudet ja Breeder´s Prize

Ypäjän Hevosopisto

Tulokset
Nuorten ratsastajien SM

1) Louise Jönsson - Dayna 140,791 %
2) Emmi Salminen - St´Ophir 136,689 %
3) Lotta Luomajärvi - May Deveraux 132,060 %

Junioreiden SM

1) Johanna Similä - Mein Freund 138,823 %
2) Veera Paloheimo - Wolle Wolkenstein 137,498 %
3) Eerika Hakala - American Beauty 136,692 %


Luokka 124 - Nuorten ratsastajien SM 2019 2. osakilpailu. FEI KÜR Nuorille ratsastajille 
4 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Louise Jönsson, Helsingin Ratsastajat ry – Dayna 72.115%,
2) Emmi Salminen, Husön Ratsastajat ry – St' Ophir 69.865%,
3) Lotta Luomajärvi, Tallitiimi ry – May Deveraux WS 2818 67.060%, 4) Milla-Iida Laari, Siilin Ratsastajat ry – Martha 127 RP 66.165%

Nuorten ratsastajien SM 2019 1. osakilpailu, Prix St Georges FEI Nuorten ratsastajien joukkueohjelma 2009 
8 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Louise Jönsson, Helsingin Ratsastajat ry – Dayna 68.676%,
2) Emmi Salminen, Husön Ratsastajat ry – St' Ophir 66.824%,
3) Milla-Iida Laari, Siilin Ratsastajat ry – Martha 127 RP 65.676%,
4) Lotta Luomajärvi, Tallitiimi ry – May Deveraux WS 2818 65.000%, 5) Daniela Therman, Husön Ratsastajat ry – Sara Enshöj 64.559%, 6) Sinna Pohja, Dressage Team Travers ry – San Freedom 64.029%, 7) Jessica Jokiranta, Nika Team ry – Sini Solina 62.471%, 8) Olivia Vliek, Ratsastusseura Dc ry – Shaipur 62.088%

Junioreiden SM 2019 2. osak FEI KÜR Junioreille
7 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Johanna Similä, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Mein Freund 71.035%,
2) Eerika Hakala, Turun Seudun Ratsastajat ry – American Beauty 70.480%,
3) Veera Paloheimo, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Wolle Wolkenstein 70.225%, 4) Noora Pajari, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Polar Blitz 68.275%, 5) Lia Lundström, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Wald Hit 66.980%, 6) Tuisku Lamberg, Lidrid-Team ry – Netstutteriets Bachio 66.350%, 7) Eveliina Havinen, Ratsutiimi ry – Die Welt 65.445%

Junioreiden SM 2019 1. osakilpailu, Vaativa B FEI Junioreiden joukkueohjelma 2009
19 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Johanna Similä, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Mein Freund 67.788%,
2) Veera Paloheimo, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Wolle Wolkenstein 67.273%,
3) Eerika Hakala, Turun Seudun Ratsastajat ry – American Beauty 66.212%,
4) Tuisku Lamberg, Lidrid-Team ry – Netstutteriets Bachio 65.727%,
5) Noora Pajari, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Polar Blitz 65.667%,
5) Eveliina Havinen, Ratsutiimi ry – Die Welt 65.667%,
7) Lia Lundström, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Wald Hit 65.030%, 8) Martta Palola, Korsholms Sportryttare ry – Hottas Höjris 64.788%, 9) Camilla Aarnio-Wihuri, Paimion Ratsastajat ry – Chopin 64.606%, 10) Emmi Alahonko, Pinomäki Royality Riding Club – Sandrina 64.455%, 11) Minttu Roininen, Kangasalan Ratsastajat ry – Dissos 63.606%, 11) Inna Jurvainen, Kotimäen Ratsastajat ry – Escondido 63.606%, 13) Sanna Pirilä, Abc Ratsastajat ry – Apollony Calico 63.515%, 14) Ella Ylitalo, Ratsastusseura Equus ry – Abriano 63.121%, 15) Lotta Pulli, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Cacau 62.909%, 16) Camilla Aarnio-Wihuri, Paimion Ratsastajat ry – Beautiful Samora 61.970%, 17) Senni Tolonen, Lidrid-Team ry – Royal Dandy 61.152%, 18) Veera Pirkola, Ratsastusseura Varsa ry – Hot 'n Totti 60.576%, 19) Janina Laaksonen, Helsingin Ratsastajat ry – M and M's 59.485%

Prix de Krafft Intermediate I 2009, avoin kaikille
4 lähtijää ja 1 sijoittuu

1) Kira Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Sandora 66.912%,
2) Heli Hirvo, Valkeakosken Ratsastusseura ry – Don Preferido 65.784%, 3) Johanna Metsälä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Swarovski 64.559%, 4) Ksenja Karahka, Lohjan Ratsastajat ry – Viccaro 61.422%

Prix St-Georges 2009, avoin kaikille
16 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Maria Pyykönen, Ratsastusseura Equus ry – Fürst Wild S 66.373%,
2) Maria Pyykönen, Ratsastusseura Equus ry – Browny 65.490%,
3) Johanna Metsälä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Swarovski 65.147%,
4) Heli Hirvo, Valkeakosken Ratsastusseura ry – Don Preferido 64.314%,
5) Laura Paataja, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Sandoz Sil 63.725%, 6) Annaleena Helin, Valkeakosken Ratsastusseura ry – Richter 63.235%, 7) Anneli Viljanen, Kimitoöns Ryttare Rf – Brocks Enceladus 62.353%, 8) Ida-Lotte Peltoniemi, Ypäjän Ratsastajat ry – Solitär 62.108%, 9) Else Väyrynen, Stall Anna Riders ry – Equlei 62.059%, 10) Emma Metsänoja, Tammelan Ratsastajat ry – Armas Zarzo II 61.814%, 11) Lassi Lehmusto, Ypäjän Ratsastajat ry – Möensholms Oberst 61.569%, 12) Mari Similä, Similän Ratsastusurheilijat ry – Åkaers Desire 61.520%, 13) Essi Hiidensalo, Team Kawerda ry – Notholmens Linzano 61.275%, 14) Annamiina Pulliainen, Abc Ratsastajat ry – Butterfly Effect 60.147%, 15) Ida Toiviainen, Ypäjän Ratsastajat ry – Royal Hurricane 59.608%, 16) Nora Kerppola, Nika Team ry – Ziron L 56.422%

Vaativa B:0 2009, Avoin kaikille 
28 lähtijää ja 7 sijoittuu

1) Vilma Vajanto, Equestrian Team Diamond ry – Dalcanton 69.375%,
2) Aliina Pesula, Ratsastusseura Equus ry – Fiderandro 66.000%,
3) Susanna Lappalainen, Kanta-Hämeen Ratsastajat ry – Sinead Bloo 65.250%,
4) Nora Svensk, Helsingin Ratsastajat ry – Lammehaven's Zadin 64.500%,
5) Johanna Metsälä, Etelä-Karjalan Urheiluratsasta – Swarovski 64.375%,
6) Pinja Järvinen, Rocky Riders ry Rf – Fahrenheit 44 64.250%,
7) Annamari Heikkilä, Ypäjän Ratsastajat ry – Ypäjä Arska 63.875%,
8) Tanja Korhonen, Kangasalan Ratsastajat ry – Justice Friend 2846 63.500%, 9) Else Väyrynen, Stall Anna Riders ry – Damian 63.375%, 10) Anni Särkilahti, Boen Ratsastajat ry – First Light 63.125%, 11) Celina Kuzu, Lohjan Seudun Ratsastajat ry – Furello 62.750%, 11) Daniela Therman, Husön Ratsastajat ry – Enzo 62.750%, 13) Miia Ojala, Similän Ratsastusurheilijat ry – Quintessa 62.000%, 14) Mari Similä, Similän Ratsastusurheilijat ry – Koivumäen Finky Dinky 61.625%, 14) Kristiina Purdy, Kuopion Ratsastajat ry – Florina 61.625%, 16) Merja Nuutinen, Tallitiimi ry – Carmel 61.500%, 17) Silja Ahonen, Ypäjän Ratsastajat ry – Neighbours Friend 61.250%, 18) Julia Ruokonen, Horsy Team ry – Corcyra 61.000%, 19) Frida Salmelin, Paraisten Ratsastusseura ry – Basilico 60.750%, 20) Sanna Stenback, Luhtajoen Ratsastajat ry – Bearwood San Fransisco 60.625%, 21) Johanna Heikkilä, Dressage Team Travers ry – La Fayet 59.875%, 22) Linda Karvonen, Luoteis-Satakunnan Ratsastajat – Lunnalyckans Artist SWE 34 NF 59.750%, 23) Eveliina Rautava, Luoteis-Satakunnan Ratsastajat – Winclair 59.625%, 23) Noora Nisula, Kymenlaakso Riding Club ry – Don Sander Johnson 59.625%, 25) Jenni Putro, Wasaborgin Hevosurheilijat ry – Leonardo VH Meierhof Z 59.500%, 26) Pialiisa Toropainen, Horsy Team ry – Corculum 59.125%, 27) Karoliina Kovanen, Kangasalan Ratsastajat ry – Duuck 58.375%, 28) Olivia Hukkanen, Kulta-Ahon Ratsastajat ry – Westlife 58.000%

Breeders`Prize presented by Hankkija 2. osakilpailu. FEI Loppukilpailuohjelma 6-vuotiaille hevosille 2004, rata A, nivelsuitsitus
8 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Siiri Kyrö, Orimattilan Ratsastajat ry – Dewdrop's Johnny Depp 71.400%,
2) Lina Bärlund, Husaariratsastajat ry – First Finn Royal 71.200%,
3) Laura Paataja, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Felitzia K 69.200%,
4) Katja Kuokka, Kaakon Ratsastajat ry – Fillyhill's My Special 68.100%,
5) Laura Sassi, Lidrid-Team ry – Guru 67.600%, 6) Peterina Hakanen, Korpilahden Ratsastajat ry – Fleur de Fiance 64.200%, 7) Sari Samsten, Salon Ratsastusseura ry – Fitziano Verde 63.600%, 8) Emmi Väisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Jugi Carrus 61.600%

Breeders`Prize presented by Hankkija 1. osakilpailu. FEI Esiohjelma 6-vuotiaille hevosille 2004, rata A, nivelsuitsitus
8 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Siiri Kyrö, Orimattilan Ratsastajat ry – Dewdrop's Johnny Depp 74.200%,
2) Lina Bärlund, Husaariratsastajat ry – First Finn Royal 71.800%,
3) Laura Sassi, Lidrid-Team ry – Guru 71.000%,
4) Laura Paataja, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Felitzia K 70.400%,
5) Emmi Väisänen, Kuopion Ratsastajat ry – Jugi Carrus 69.000%,
6) Katja Kuokka, Kaakon Ratsastajat ry – Fillyhill's My Special 66.400%, 7) Peterina Hakanen, Korpilahden Ratsastajat ry – Fleur de Fiance 65.600%, 8) Sari Samsten, Salon Ratsastusseura ry – Fitziano Verde 64.200%