Axis hienosti 8,

22.3.2014

Kuva Mannheimin kisoista 2013 (Tanja Kayser)
Kuva Mannheimin kisoista 2013 (Tanja Kayser)

Stegars sai oriillaan 72,8 % Hollannin osakilpailussa, Gal vei potin

Terhi Stegars otti sijoituksen maailmancupkauden viimeisessä osakilpailussa 's-Hertogenboschissa, Hollannissa. Kahdeksas tila sivusi tämän kauden parasta, joka tuli Lontoossa. 's-Hertogenboschissa sija tuli 72.8 prosentin tuloksella, mikä on kolme prosenttia vähemmän kuin Lontoossa.

-Tällä kertaa saimme mielestäni huonot pisteet. Harvoin olen tyytymätön tuomaripisteisiin, sillä näin pilaa vain oman päivänsä, Stegars ihmettelee.

-Teimme ohjelmassa yhden ainoa virheen. Heti alkutervehdyksen jälkeen, kun meidän piti jatkaa passagessa, Axis nosti laukan. Ajattelin jo pisteiden jälkeen, että jäämme viimeiseksi, Stegars huokailee.

Kahdeksannesta sijastaan Stegars saa yhdeksän mc-pistettä. Stegars sijoittuu yhteensä 36 pisteellä 12. tilalle sarjapisteissä. Luxemburgista käsin kilpaileva kouluratsastaja ei saavuta paikka maailmancupin finaaliin Lyoniin suoraan pisteiden perusteella, mutta paikka voi vielä aueta poisjäännin tai villin kortin avulla.

-Menemme nyt kotiin, ja katsotaan sitten rauhassa, mikä on tilanne. Jos en saa paikkaa suoraan, haen villiä korttia.

Kauden viimeisen osakilpailun voitti hollantilainen kolminkertainen maailmanmestari Edward Gal hevosellaan Glock´s Undercover tuloksella 86.7 prosenttia. Sijoitukset säilyivät samana kuin eilisessä Grand Prix´ssa myös kahden seuraavan, hollantilaisen Danielle Heijkoopin ja Kingsley Siron sekä italialaisen Valentina Truppan ja Fixdesign Eremo del Castegnon kohdalla. Heijkoopin tulos 79.65 oli vain vajaat kaksi kymmenystä Truppaa parempi.

's-Hertogenboschin tuomareiden joukossa oli tällä kertaa myös suomalainen Maria Colliander, jolla on FEI:n eli kansainvälisen ratsastajainliiton 4* tuomarioikeudet.  Colliander kiertää arvostelemassa ympäri maailmaa, ja sai kunnian toimia tuomarina viime kevään finaalissa Göteborgissa.

Kouluratsastustuloksia 22.3. CDI-W 's-Hertogenbosch, Hollanti
Kouluratsastuksen Länsi-Euroopan liigan 8.osakilpailu, GP vapaaohjelma. Lähti 15, sijoittui 8.
1) Edward Gal / Glock´s Undercover, NED 86.7 %
2) Danielle Heijkoop / Kingsley Siro, NED 79.65
3) Valentina Truppa / Fixdesign Eremo del Castegno, ITA 79.475
4) Isabell  Werth / El Santo NRW, GER 78.575
…8) Terhi Stegars / Axis TSF, FIN 72.8

Järjestäjä: www.indoorbrabant.com
Täydet tulokset: LINKKI

Kouluratsastuksen maailmancup, Länsi-Euroopan liiga 2013-14
Tilanne kahdeksan osakilpailun jälkeen:
1) TinneVilhelmson-Silfvén SWE 74 pistettä
2) Edward Gal NED 71
3) Isabell Werth GER 63
4) Jessica von Bredowj-Werndl GER 60
5) Anna Kasprzak DEN 55
6) Hans Peter MINDERHOUD NED 52
    Nanna Skodborg Merrald DEN 52
8) Fabienne Lütkemeier GER 48
9) Marcela Krinke Susmelj SUI 46
10) Danielle Heijkoop, NED 42
11) Charlotte Dujardin GBR 40
12) Terhi Stegars FIN 36

8 osakilpailua + finaali. Sarjatuloksessa lasketaan mukaan 4 parasta tulosta. Ratsukko saa kilpailla 6 osakilpailussa. Maailmancupin finaaliin jatkaa Länsi-Euroopan liigasta 9 parasta ratsukkoa. Jokaisesta maasta finaaliin pääsee maksimissaan kolme ratsastajaa. Sarjassa on neljä liigaa, joista Länsi-Eurooppa on kovatasoisin. Mestaruutta puolustavalla saksalaisella Helen Langehanenbergillä on suoraan paikka finaaliin.

Koko sarjataulukko: LINKKI

Reem Acra FEI World Cup™ Länsi-Euroopan liiga 2013/2014
16.-20.10.2013 Odense, Tanska
13.-17.11.2013 Stuttgart, Saksa
29.11.-1.12.2013 Tukholma, Ruotsi
17.-23.12.2013 Lontoo Olympia, Iso-Britannia
24.-26.1.2014 Amsterdam, Alankomaat
13.-16.2.2014 Neumünster, Saksa
27.2.-2.3.2014 Göteborg, Ruotsi
20.-23.3.2014 's-Hertogenbosch, Alankomaat
17.-21.4.2014 Maailmancupin finaali, Lyon, Ranska