10. World Cupin osakilpailussa

31.1.2015

Stegars ratsasti Axiksella kylkiluu murtuneena

Terhi Stegars kymmenes Amsterdamin maailmancupissa

 Kouluratsastaja Terhi Stegars ratsasti erittäin kovassa seurassa kymmenennelle sijalle Amsterdamin maailmancupissa mustalla oriillaan Axis TSF. Tulos GP vapaaohjelmassa oli 75,68 prosenttia mahdollisista maksimipisteistä, kun parhaimmillaan ratsukko on yltänyt yli 77 prosentin.

Stegars sai erittäin hyvät pisteet musiikin, tulkinnan ja koreografian ohella mm. ravi- ja käyntilisäyksistä sekä laukkapirueteista, kun taas rikko laukanvaihdoissa joka askeleessa verotti hieman tulosta. Perjantaina GP:ssä ratsukko oli seitsemäs tehden siinä uuden ennätyksensä.

- Tulin laukanvaihtoihin piruetista ja sisäänratsastus ei onnistunut aivan toivotusti. Ehdin vielä korjata laukanvaihdot ohjelmassa myöhemmin, mutta se ei paljoa auttanut, kun ensimmäinen sarja meni rikki. Ilman sitä olisin varmaan noussut pari sijaa ylöspäin. Olen rataan tyytyväinen, ratsastin tänään ehkä vähän varovaisemmin eilisen menestyksen jälkeen. Hevonen pysyi paremmin koottuna kuin koskaan ja piruetit onnistuivat todella hyvin, Stegars kertoo.

Ratsastaja on kärsinyt murtuneesta kylkiluusta jo kaksi viikkoa.

- Maanantaina menen heti lääkäriin, pitää katsoa millaisen kokovartalokipsin saan. Toivoin, että tämä olisi mennyt teippaamalla ohi, mutta kylki on mennyt vain huonommaksi.

Amsterdamin maailmancup oli erittäin kovatasoinen. Voiton otti odotetusti lajia viime vuodet arvokilpailusta toiseen hallinnut Ison-Britannian Charlotte Dujardin Valegrolla aivan omalla kymmenluvullaan tuloksella 93,90 %. Edellisessä maailmancupissa joulukuussa Lontoossa ratsukko kirjasi uudeksi maailmanennätykseksi 94.30 %. Toisiksi sijoittuivat Hollannin Danielle Heijkoop ja Siro N.O.P. (82.38) ja kolmansiksi Saksan Jessica von Bredow-Werndl ja Unee BB (80.90).

Maailmancupin pistetilastoa Länsi-Euroopan liigassa eli ns. superliigassa johtaa von Bredow-Werndl ennen Heijkoopia. Dujardin puuttuu listoilta, sillä hänen kutsunsa Las Vegasin finaaliin huhtikuussa on taattu edellisen finaalin voitolla Lyonissa.

Stegars on nyt jaetulla 16. tilalla, kun hän on ratsastanut kolme osakilpailua. Huomioon pisteissä otetaan neljä parasta. Stegarsin pistejahti jatkuu seuraavan kerran Axiksen kanssa Neumünsterissä, Saksassa helmikuun puolivälissä ja kuukautta myöhemmin 's-Hertogenboschissa, Hollannissa.

31.1. Kouluratsastuksen maailmancup, Länsi-Euroopan liigan 6. osakilpailu Amsterdam, Hollanti

Grand Prix vapaaohjelma, Länsi-Euroopan liigan kuudes osakilpailu. Lähti 15.
1) Charlotte Dujardin - Valegro, GBR 93.900 %
2) Danielle Heijkoop - Siro N.O.P.,  NED 82.375%
3) Jessica von Bredow-Werndl - Unee BB, GER  80.900%
…10) Terhi Stegars – Axis TSF, FIN 75.675%


Täydet tulokset: http://results.scgvisual.com/2015/amsterdam/r11.html
Stegarsin tuomari- ja liikekohtaiset numerot: http://results.scgvisual.com/2015/amsterdam/sheet_11_181.html
Sarjatilanne: http://results.scgvisual.com/2014-2015/worldcup/dressage/worldcup_dressage.pdf

Järjestäjä: www.jumpingamsterdam.nl

 

Lisätietoa sarjasta, säännöt ja tulokset FEIn sivuilla: LINKKI

Kouluratsastuksen maailmancup, Länsi-Euroopan liigan sarjatilanne Amsterdamin jälkeen
Reem Acra FEI World Cup™ Dressage Western European League 2014/2015
1) Jessica von Bredow-Werndl, Ger 71
2) Danielle Heijkoop, Ned 60
3) Fabienne Lütkemeier, Ger 54
4) Hans Peter Minderhoud, Ned 50
5) Agnete Kirk Thinggaard, Den 49
6) Sönke Rothenberger, Ger 47
7) Edward Gal, Ned 40
7) Isabell Werth, Ger 40
9) Adelinde Cornelissen, Ned 37
10) Valentina Truppa, Ita 34
…16) Terhi Stegars, Fin 25
…16) Minna Telde, Swe 25
Pisteet otetaan huomioon enintään 4 osakilpailusta, joissa kussakin pisteitä saa 15 parasta ratsastajaa. Liigasta 9 parasta saa paikan finaaliin Las Vegasiin, missä mukana ovat myös muiden liigojen ratsastajat.

Kouluratsastuksen maailmancup, Länsi-Euroopan liiga 2014-15
Reem Acra FEI World Cup
1) Odense, Tanska 16.-19.10.2014
2) Lyon, Ranska 29.-2.11.2014
3) Stuttgart, Saksa 19.-.23.11.2014
4) Tukholma, Ruotsi 28.-30.11.2014
5) Lontoo Olympia, Iso-Britannia 16.-17.12.
6) Amsterdam, Hollanti 30.1.-1.2.2015
7) Neumünster, Saksa 12.-15.2.2015
8) Göteborg, Ruotsi 26.2.2015-1.3.2015
9) 's-Hertogenbosch, Hollanti 12.-15.3.2015
Finaali Las Vegas, USA 15.-19.4.2015
 

Lisätietoa sarjasta, säännöt ja tulokset FEIn sivuilla: LINKKI