Harju

15.8.2015

PSG-luokan palkintojenjako
PSG-luokan palkintojenjako
Hally Berry Maria Sorjosen kuvaamana
Hally Berry Maria Sorjosen kuvaamana

Hally Berry vei pääluokat

Harjun vaikeimpana luokkana ratsastettiin Intermediate 1 vapaaohjelma (Lähi-Tapiola Small Tour), jonka voitti Ninja Rorarius ja Hally Berry 69 prosentillaan. Seuraaviin oli prosentin ero: toiseksi ylti Sophia Backlun - Hilton III 68,333 % ja kolmanneksi Jari Ruuskanen - Rübezahl 67,292 %.

16 ratsukkoa kilpaili Prix St Georges -luokassa. Parhaat pisteet keräsi taas selvästi Tampereen Ratsastusseuraa edustava Ninja Rorarius - Hally Berry 68,465 %. Toiseksi sijoittui Jari Ruuskanen - Rübezahl, kolmanneksi Peggy Högsten - Lord of Lennox ja neljänneksi Vilja Hukkinen - Recidee.

FEI:n Vaativa A nuorten esiohjelmassa oli paras Essi Anttila - Jaybee Apprentice, Tampereelta hänkin, prosentein 64,49. Kakkonen oli Noora Nisula - Hagels Jet 64,12 ja kolmonen Jasmin Sikström - Lord Lacoste 63,287.

Helpomman Vaativa A:0 -luokan voitti Siiri Kyrö - May Day 65,8 ennen kakkosta Maisa Torkkolaa Don Juanilla 64,85 %.

Tuloksia:

Luokka 11, FEI Vaativa B junioreiden joukkueohjelma, Animagi Dressage Future Cup, sijoittui 3.
1) Mea Packalén / Darius v. Herrenhof (HURA) 848,5/70,708, 2) Emmi Lipponen / Pin Rock's Cotton Candy (SiRa) 811/67,583, 3) Jenni Silventoinen / Hazelberg's Macho (KOR) 792,5/66,042, 4) Lilli-Roosa Mehtäjärvi / Charly Brown II (SRS) 780/65,000, 5) Emmi Heikkinen / Dancer II (SiRa) 723/60,250, 6) Vilma Taira / Mc Furry (PR) 694,5/57,875

Luokka 12, Kür junioreille, Animagi Dressage Future Cup, sijoittui 3.
1) Janni Martikainen / Michigan-L (KRK) 869/72,417, 2) Kiia Kuosa / Die Welt (HyvUra) 836/69,667, 2) Miika Miettinen / Antika 2347 (SiRa) 836/69,667, 4) Janni Martikainen / Leonora Eg (KRK) 826/68,833, 5) Camilla Aarnio-Wihuri / First Hit v.h. Bloemenhof (KAKE) 810,5/67,542, 6) Joni Nikkanen / Kastaniegårdens Nemo (SRS) 800/66,667, 7) Iina Mikkanen / Lorenza (DTT) 775,5/64,625, 8) Iida Hakanen / Korlandos (MERATA) 774,5/64,542, 9) Meri-Maaria Pöysti / Uniek Utopia (TRS) 757/63,083

Luokka 14, FEI loppukilpailuohjelma 5-vuotiaille hevosille, Supreme Horse Care 5-vuotiaiden Champion -sarjan finaali, sijoittui 5.
1) Emilia Kaikkonen / Qalisco KS (DTT) 40,3/80,600, 2) Tuija Tuominen / Wendy Carrus (LAHARA) 39,5/79,000, 3) Tiina Polso / Seaside Figaro (DTT) 36,9/73,800, 4) Anu Sironen / San Quelle (YR) 36,3/72,600, 5) Julia Karstinen / Sommerliebe (JSR) 36/72,000, 6) Riikka Kuosmanen / Bonifaz von Insel (SiRa) 34,2/68,400, 7) Sari Aimia / Uno Perfetto (KRK) 33,8/67,600, 8) Anna Johansson / Royal Diamondring (JSR) 33/66,000, 9) Kati Nuutinen / Sparkling Diamond (LvR) 30,65/61,300

Luokka 15, FEI Esiohjelma 6-vuotiaille hevosille, Supreme Horse Care 6-vuotiaiden Champion -sarjan finaali, sijoittui 5.
1) Siiri Kyrö / Kyrö Hot Flow (OrRa) 39,7/79,400, 2) Siiri Kyrö / Cherie Noire (OrRa) 36,9/73,800, 3) Emmi Viirret / San Diego (EQ) 34,9/69,800, 4) Sanna Kahari / Fiodora II (TT) 32,2/64,400

Luokka 16, Vaativa A:0, Supreme Horse Care 7-vuotiaiden Champion -sarjan finaali, sijoittui 5.
1) Siiri Kyrö / May Day (OrRa) 691/65,810, 2) Maisa Torkkola / Don Juan (DTT) 681/64,857, 3) Anu Sironen / Santoya (YR) 679/64,667, 4) Sara Lehtilä / Hagels Amazing Shine (BoeR) 678/64,571, 5) Sara Maattola-Lindholm / Sambaya (DC) 672,5/64,048

Luokka 17, Kür Intermediate I, Lähitapiola Small Tour osakilpailu, sijoittui 3.
1) Ninja Rorarius / Hally Berry (TRS) 828/69,000, 2) Sophia Backlund / Hilton III (Korsholm) 820/68,333, 3) Jari Ruuskanen / Rübezahl (DTT) 807,5/67,292, 4) Sophia Backlund / Zerleone (Korsholm) 800,5/66,708, 5) Sonja Leskinen / Darya-I-Noor van de Bergen (KARA) 799/66,583, 6) Vilja Hukkinen / Recidee 2394 (NuR) 795,1/66,255, 7) Tuija Tuominen / Samba Queen S 2734 (LAHARA) 783,5/65,292, 8) Helkky Ylönen / Lyckebo's Laico (JSR) 782,5/65,208, 9) Peggy Högsten / Lord of Lennox vF (HR) 759/63,250, 10) Helena Aho / Faye (DTT) 758/63,167, 11) Katariina Wolin / Mallendina (NeR) 750,5/62,542

Luokka 18, Kenttäkilpailuohjelma 6, sijoittui 5.
1) Johanna Pulkkinen / Licaro (Hurjat) 488/67,778, 2) Emilia Kaikkonen / Paletto (DTT) 487/67,639, 3) Katja Kuokka / Hessin Leevi (KYRAT) 485,5/67,431, 4) Peppi Niemi / Weitino (KJR) 481,5/66,875, 5) Pihla Pekonen / Lowland's De Luxe (RusRa) 471,5/65,486, 6) Siiri Kyrö / Sumun Lordi (OrRa) 469/65,139, 7) Sanna Juntunen / Paco Bianca (Ko-pRa) 468,5/65,069, 8) Noora Nisula / May Cabare (ESRC) 467/64,861, 9) Tiina Sandqvist / Dandor (DC) 463,5/64,375, 10) Johanna Metsälä / Gertsog (EKR) 460,5/63,958, 11) Niina Pulkkinen / Ikar Le Go (STARA) 455/63,194, 12) Sanna Alaraatikka / Ennustus (KLR) 454/63,056, 13) Jenni Silventoinen / Siilin Veera (KOR) 453,5/62,986, 13) Jasmin Sikström / Åkaers Desire (Korsholm) 453,5/62,986, 15) Annika Palo / Ohlalaa (EKR) 451,5/62,708, 16) Maria Ekman / Mosegårdens Dark Magic (HUBS) 448/62,222, 17) Suvi Kuisma / Dale Mountain Mist 17 C (KR) 445/61,806, 18) Suvi Kuisma / Donna Sirena (KR) 441,5/61,319, 19) Eleriin Kurs / Perfecta (EST) 427/59,306, 20) Mari Tuominen / Polynina XO (KOR) 424,5/58,958

Luokka 19, FEI Vaativa B junioreiden joukkueohjelma, sijoittui 3.
1) Tiina Hyssänmäki / May Roxanna WS 2823 (TT) 728/65,586, 2) Susanna Therman / Dragonheart (HURA) 707/63,694, 3) Päivi Kärhä / Ronja K (EKR) 699,5/63,018, 4) Tuuli Heltimoinen / Modern Hot (EKR) 699/62,973, 5) Adalotta Lehtinen / Axmarck (DTT) 693,5/62,477, 6) Maria Ekman / Mosegårdens Dark Magic (HUBS) 669,5/60,315, 7) Heidi Leiniäinen / Samstar (JSR) 666/60,000, 8) Johanna Metsälä / Gertsog (EKR) 661,5/59,595, 9) Johanna Metsälä / Ebor (EKR) 656,5/59,144, 10) Sanna Juntunen / Paco Bianca (Ko-pRa) 650,5/58,604, 11) Taina Teittinen / Vouelle 2679 (RusRa) 620/55,856

Luokka 20, FEI Vaativa A nuorten esiohjelma, sijoittui 3.
1) Essi Antila / Jaybee Apprentice (TRS) 696,5/64,491, 2) Noora Nisula / Hagels Jet (ESRC) 692,5/64,120, 3) Jasmin Sikström / Lord Lacoste (Korsholm) 683,5/63,287, 4) Pilvi Tuominen / G-Renzo (TARAT) 678/62,778, 5) Jukka Jokinen / Notholmens Daphne 2366 (TUUR) 673,5/62,361, 6) Raija Metsälä / Odys (EKR) 672,5/62,269, 7) Johanna Metsälä / Ebor (EKR) 660/61,111, 8) Tiina Hyssänmäki / May Roxanna WS 2823 (TT) 657/60,833, 9) Susanna Therman / Rossini III (HURA) 650/60,185, 10) Päivi Kärhä / Ronja K (EKR) 629,5/58,287