DTT Laakso, Helsinki

28.7.2017


Jari Ruuskanen - Chakiro MC
Jari Ruuskanen - Chakiro MC

Maisa Torkkola ja Don Juan pääluokan parhaat

DTT:n kolmepäiväiset kilpailut alkoivat Laaksolla vaihtelevassa säässä. Kisat siis jatkuvat lauantaina ja sunnuntaina. Pelkästään loistavan buffetin takiakin kannattaa käydä katsomassa. 
Korkeita pisteitä nähtiin vain toisessa helppo A -tason luokassa, jonka voitti Jari Ruuskanen - Chakiro MC saaden 70,69 % ennen Anni Särkilahtea & First Light 68,793 % ja Mertsi Kontiota & Anisian Alvar 68,534. Kontion ratsu on suomenhevosori, i. Lerkkana.
Vaativa B -luokassa oli melko vaatimaton tulostaso. Voittajaksi ratsasti Fredrika Blomqvist - Danny Dancer YR 66,5 %.

Ohjelma lauantaina

Klo 10 Vaativa B:1 32 ratsukkoa
Klo 11 Helppo B 17 rats.
Klo 11 Helppo A 25 rats.
Klo 15 Prix St Georges 13 rats.
Klo 15 Intermediate A 4 rats.

Ohjelma sunnuntaina

Klo 11 Vaativa B, Intermediate I ja 4-vuotiaat
Klo 13.40 Grand Prix ja 5-vuotiaat
Klo 15.40 7-vuotiaat

Dressage Team Travers ry
Luokka 3 - FEI Vaativa A Nuorten ratsastajien esiohj
10 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Maisa Torkkola, Dressage Team Travers ry – Don Juan 64.861%,
2) Petra Teppola, Nika Team ry – Onyx Est le Roi de Ma Vie 64.722%,
3) Kikko Kalliokoski, Helsingin Ratsastajat ry – Laura Akadella 62.917%,

4) Joni Nikkanen, Nika Team ry – Kastaniegårdens Nemo 62.222%, 5) Fredrika Blomqvist, Ypäjän Ratsastajat ry – Rosenblume 61.181%, 6) Minna Leppälä-Pirtilä, Peuramaan Urheiluratsastajat r – Brocks Mon-Eyre 60.833%, 7) Sinna Pohja, Dressage Team Travers ry – Dorle 59.653%, 8) Kati Kolehmainen, Peuramaan Urheiluratsastajat r – Lazanto 55.972%, 9) Kira Parjanen, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Reggio II 54.097%, 10) Camilla Ekroos, Lohjan Ratsastajat ry – Akord II Hyl.

Luokka 2 - Vaativa B:0 2009
28 lähtijää ja 7 sijoittuu

1) Fredrika Blomqvist, Ypäjän Ratsastajat ry – Danny Dancer 66.500%, 2) Mertsi Kontio, Dressage Team Travers ry – Anisian Alvar 66.250%, 3) Leena Saukko, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Glenn van't Gestelhof 65.875%, 4) Aino Hirvonen, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – D 64.500%, 5) Pirjo Kronlund, Cool Riders ry – Little Joy 64.000%, 5) Sari Palmberg, Woikoski Helios Dressage ry – London Baron 64.000%, 7) Else Väyrynen, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Kiahan Rubin 63.875%,

8) Jasmin Sikström, Korsholms Sportryttare ry – Sandro Valentino Finhit 63.625%, 9) Anni Särkilahti, Boen Ratsastajat ry – First Light 63.500%, 9) Lisa Vainio, Dressage Team Travers ry – Zigeuner 63.500%, 11) Else Väyrynen, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Equlei 62.750%, 12) Sonja Lesch, Helsingin Ratsastajat ry – Dengelbrekt 62.500%, 12) Erica Wollsten, Tuusulan Ratsastajat ry – Lara Croft 62.500%, 12) Jessica Kerttunen, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Westside 62.500%, 15) Johanna Heikkilä, Dressage Team Travers ry – Excellent Black 62.375%, 16) Maija Porkka, Pro Equo ry – Fräulein Becker 61.875%, 17) Marja Särkilahti, Boen Ratsastajat ry – La Passion 61.500%, 18) Riikka Wester, Dressage Team Travers ry – Gigilou Gigiley-R 61.375%, 19) Anna Sizko, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Kiripassi 61.125%, 20) Pirjo Kronlund, Cool Riders ry – Vision Incredible 59.375%, 21) Kira Parjanen, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Reggio II 59.125%, 22) Minttu Lipponen, Mårbackan Ratsastajat ry – Winckier van Eyensluis 58.375%, 23) Riikka Wester, Dressage Team Travers ry – Maysun 57.875%, 24) Virve Toikka, Bw Ratsastajat ry – Lad Of Longing 57.625%, 25) Elli Lehtimäki, Tampereen Ratsastusseura ry – Haribo 57.000%, 26) Pia Hersti, Horsy Team ry – Krutoi 56.125%, 27) Virve Toikka, Bw Ratsastajat ry – Kvatro 55.000%, 28) Marjatta Hara-Pietilä, Helsingin Ratsastajat ry – Legenda Kesk.