DTT Laakso, Helsinki

8.7.2018

Nina Pölönen ja Fandango, onnittelemassa Irmeli Summanen
Nina Pölönen ja Fandango, onnittelemassa Irmeli Summanen
Mia Kainulainen ja Coco Paradieso, uusi GP-ratsukko
Mia Kainulainen ja Coco Paradieso, uusi GP-ratsukko
Susanna Therman ja Dragonheart piruetissa
Susanna Therman ja Dragonheart piruetissa
Nina Dundet ja Floresco Sil
Nina Dundet ja Floresco Sil

Nina Pölönen & Fandango GP-luokan ykkönen

Vain kolme ratsukkoa nähtiin sunnuntain GP-luokassa, jossa parhaiten taituroi Nina Pölönen omalla 10-vuotiaalla ruunallaan Fandango lupaavalla suorituksella.
Sunnuntaina saatiin tiukoilta tuomareilta kaksi yli 70 %:n tulosta, joista vastasivat Susanna Therman & Dragonheart Interissä ja Nina Dunder& Floresco Sil Vaativa B:ssä.
Paljon hyväliikkeisiä ja näyttäviä kouluhevosia on. Ratsastajien taidoissa on kehittämisen varaa. Monet hevoset eivät ole riittävän hyvin perusratsastettuja, liikkuvat liian usein suu auki kovalla kädellä, liian syvässä muodossa ja saisivat olla paremmin edessä.

Dressage Team Travers ry
Prix de KORK, Grand Prix
3 lähtijää ja 1 sijoittuu,
1) Nina Pölönen, Boen Ratsastajat ry – Fandango II 65.533%, 

2) Mia Kainulainen, Rocky Riders ry Rf – Coco Paradieso 63.033%, 3) Tiia Hyysalo, Gumbölen Ratsastajat ry – Betty B 61.933%

Prix de HYVINKÄÄN HEVOSSAIRAALA, Intermediate I
7 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Susanna Therman, Husön Ratsastajat ry – Dragonheart 70.702%,
2) Laura Lehtonen, Helsingin Ratsastajat ry – Rascaja 66.886%,
3) Leena Turpeinen, Helsingin Ratsastajat ry – Ramses XII 65.526%, 4) Pilvi Tuominen, Tammelan Ratsastajat ry – G-Renzo 65.351%, 5) Mia Kainulainen, Rocky Riders ry Rf – Laram 64.035%, 6) Petra Andrejeff, Horsy Team ry – Hendrik 62.807%, 7) Suvi Moisala, Lohjan Ratsastajat ry – Itog 60.219%

Prix de JUST DRESSAGE, Vaativa A FEI:n esiohjelma 7-vuotiaille, avoin kaikille
10 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Mona Westman, Lohjan Ratsastajat ry – Cayenne 68.125%,
2) Maria Pyykönen, Ratsastusseura Equus ry – Browny 64.609%,
3) Riikka Wester, Dressage Team Travers ry – Gigilou Gigiley-R 63.359%,
3) Pirita Lång, Nika Team ry – Worldling 63.359%,
5) Marika Siippola, Helsingin Ratsastajat ry – Cerberus 62.891%, 6) Maria Finne, Porvoon Mustang ry – Rose Baccara II 59.688%, 7) Katariina Wolin, Helsingin Ratsastajat ry – Cinderella VIII 59.063%, 8) Aino Lipsanen, Helsingin Ratsastajat ry – Diamante 58.906%, 9) Jasmin Sikström, Korsholms Sportryttare ry – Clementine II 57.891%, 10) Kira Parjanen, Nevas Gård Ryttare ry – Reggio II 56.094%

Prix de GOLDWELL, Vaativa B:1
28 lähtijää ja 7 sijoittuu

1) Nina Dunder, Helsingin Ratsastajat ry – Floresco Sil 70.938%,
2) Laura Paataja, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – Sandoz Sil 68.229%,
3) Jasmin Sikström, Korsholms Sportryttare ry – Clementine II 68.021%,
4) Jari Ruuskanen, Dressage Team Travers ry – Windsor V 67.917%,
5) Emmi Salminen, Husön Ratsastajat ry – St' Ophir 67.292%,
6) Michaela Meller, Lohjan Seudun Ratsastajat ry – Darina O 66.979%,
7) Lassi Lehmusto, Ypäjän Ratsastajat ry – Möensholms Oberst 66.354%,

8) Anni Särkilahti, Boen Ratsastajat ry – First Light 65.417%, 9) Daniela Therman, Husön Ratsastajat ry – Sara Enshöj 65.208%, 10) Annamiina Pulliainen, Abc Ratsastajat ry – Butterfly Effect 65.104%, 11) Susanna Therman, Husön Ratsastajat ry – Enzo 64.896%, 12) Else Väyrynen, Stall Anna Riders ry – Equlei 64.271%, 13) Fredrika Blomqvist, Ypäjän Ratsastajat ry – Danny Dancer 63.229%, 14) Fredrika Blomqvist, Ypäjän Ratsastajat ry – Rosenblume 63.125%, 15) Sinna Pohja, Dressage Team Travers ry – Schwarzeneger 63.021%, 16) Else Väyrynen, Stall Anna Riders ry – Damian 61.250%, 17) Maria Finne, Porvoon Mustang ry – Westfalia 60.729%, 18) Ksenja Karahka, Lohjan Ratsastajat ry – Viccaro 59.792%, 19) Iida Melgin, Nummelan Urheiluratsastajat ry – Samaritano 59.583%, 19) Marja Särkilahti, Boen Ratsastajat ry – La Passion 59.583%, 21) Annaleena Murtomäki, Boen Ratsastajat ry – Hagels Lucky Victoria 59.167%, 22) Anne Ahola, Ratsastusurheilijat ry – Embaixador da Encos 59.063%, 23) Marja Teljamo, Ratsastusurheilijat ry – Alcaide Do Zambujal 58.854%, 24) Valeria Karling, Peuramaan Urheiluratsastajat r – Gefest 58.542%, 25) Lea Salonen, Kotkan Ratsastajat ry – Lucifer De Ferro 57.396%, 26) Annevi Monto, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Dylan 56.458%, 27) Ira Ristimäki, Lohjan Ratsastajat ry – Pin Rock's Bonaparte 182 54.583%, 28) Minna Kemppainen, Dressage Team Travers ry – Dandy Man 54.271%