SM-kouluratsastus

24.8.2018


Louise Jönsson - Dayna
Louise Jönsson - Dayna
Johanna Similä - Mein Freund
Johanna Similä - Mein Freund
Eerika Hakala - American Beauty
Eerika Hakala - American Beauty
Tuisku Lamberg - Netstuteriets Bachio
Tuisku Lamberg - Netstuteriets Bachio
Ponien kärki: oik. Pinja Salmela - Reitland´s Du nur Du B, Jenni Silventoinen - Hagelberg´s Macho ja Anni Plith  Pin Rock´s Hannibal
Ponien kärki: oik. Pinja Salmela - Reitland´s Du nur Du B, Jenni Silventoinen - Hagelberg´s Macho ja Anni Plith Pin Rock´s Hannibal

Ratsastuskeskus Ainossa alkoivat perjantaina kaikkien ikäluokkien Suomen mestaruudet

Perjantaina kilpailivat ponit, lapsiratsastajat ja juniorit suorittaen ensimmäisen mestaruusosakilpailunsa.  Päivän parhaan tuloksen sai ansaitusti lapsiratsastajia edustava Tuisku Lamberg saaden Netstuteriets Bachiolla hieman yli 70 prosenttia maksimipisteistä mallikkaalla suorituksella hevonen hyvässä muodossa ja kuolaimella. 
Parhaat poniratsukot saivat myös mukavat tulokset. Sekä ykkönen, Pinja Salmela - Reitland´s Du nur Du B, että toiseksi tullut Jenni Silventoinen - Hagelberg´s Macho ylittivät 69 %.
Juniorit kilpailivat vaativassa luokassa ja parhaiten selviytyi Louise Jönsson - Dayna, 66,649 % ennen Johanna Similää - Mein Freund.

Ratsastuskeskus Aino / Kouluratsastuksen SM 2018
Vaativa B FEI Junioreiden joukkueohjelma 2009, I SM-osakilpailu 

12 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Louise Jönsson, Helsingin Ratsastajat ry – Dayna 66.649%,
2) Johanna Similä, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Mein Freund 66.568%,
3) Eerika Hakala, Turun Seudun Ratsastajat ry – American Beauty 66.243%,
4) Aino Hirvonen, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – D 65.459%, 5) Milla-Iida Laari, Siilin Ratsastajat ry – Martha 64.189%, 6) Emma Metsänoja, Tammelan Ratsastajat ry – Armas Zarzo II 63.351%, 7) Noora Pajari, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Polar Blitz 63.324%, 8) Ella Ylitalo, Keurusseudun Ratsastajat ry – Royal Diamondring 2999 62.757%, 9) Sinna Pohja, Dressage Team Travers ry – Schwarzeneger 62.297%, 10) Vilma Kivikoski, Lahden Ratsastajat ry – Palazzo 61.703%, 11) Elina Vilén, Nika Team ry – Princess Passion 60.622%, 12) Tinja Ekroth, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Whenever Klint 60.081%

Helppo A FEI Lasten joukkueohjelma 2016, I SM-osakilpailu
5 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Tuisku Lamberg, Lidrid-Team ry – Netstutteriets Bachio 70.033%,
2) Senni Tolonen, Lidrid-Team ry – Royal Dandy 65.367%,
3) Isadora Ahola, Turun Seudun Ratsastajat ry – Larno 65.133%, 4) Elina Kemppainen, Pro Riders Kainuu ry – Luce del Fuoco 64.700%, 5) Selma Maula, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Angelica 62.833%

Helppo A FEI Ponien joukkueohjelma 2012, I SM-osakilpailu
33 lähtijää ja 9 sijoittuu

1) Pinja Salmela, Siilin Ratsastajat ry – Reitland's Du nur Du B 69.462%,
2) Jenni Silventoinen, Kotkan Ratsastajat ry – Hazelberg's Macho 69.359%,
3) Anni Plith, Helsingin Ratsastajat ry – Pin Rock's Hannibal 67.692%,
4) Ellen Vuorinen, Kyrkslätt Idrottsförening Rf – V.K. Nestor 65.641%,
5) Sandra Rantanen, Paraisten Ratsastusseura ry – Karlos van de Leeuwerkhoeve 65.000%,
6) Vera Karhu, Keski-Pohjanmaan Hevosharrasta – Morgrid ut Deuten 64.744%,
7) Matilda Piispa, Salo Riding Club ry – C-Tom 64.590%,
8) Veera Paloheimo, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Backwoods Zahara 64.359%,
9) Evelyn Pekkarinen, Ypäjän Ratsastajat ry – Boy 64.179%,
10) Iina Tiilikainen, Siilin Ratsastajat ry – Thunder Star 64.154%, 11) Sofie Söderbäck, Perttulan Ratsastajat ry – Kolstein's Don Schufro 64.103%, 12) Ruut Mantela, Lahan Urheiluratsastajat ry – Zippo 63.897%, 13) Milja Ojamäki, Ratsastusseura Varsa ry – Kleine Hoeven's James 63.846%, 14) Inna Jurvainen, Kotimäen Ratsastajat ry – Goldencoast Mars 63.615%, 15) Evelyn Pekkarinen, Ypäjän Ratsastajat ry – No Time 63.564%, 16) Hedwig Wikström, Husön Ratsastajat ry – Snow Princess 63.462%, 16) Mila Pietarila, Kajaanin Ratsastusseura ry – Avalon 63.462%, 18) Wilma Leminen, Kokkolan Ratsastajat ry – Klockas Innishannon 63.154%, 19) Anni Pöppönen, Kajaanin Ratsastusseura ry – S.S Queenie 63.077%, 20) Oona Ylirautia, Lohjan Ratsastajat ry – Casperos 62.769%, 21) Saana Hannula, Ratsastusseura Aino ry – Dacapo de l'Aube 62.615%, 22) Mona Vesala, Lidrid-Team ry – Hektor Finn 62.538%, 23) Salli Pietarinen, Luhtajoen Ratsastajat ry – Herr Doktor 62.462%, 24) Emmi Alahonko, Pinomäki Royality Riding Club – Robi IV 62.282%, 25) Netta Pekkinen, Kangasalan Ratsastajat ry – Braveheart II 62.231%, 26) Mila Pietarila, Kajaanin Ratsastusseura ry – FH. Bjerregårds Wonder 62.128%, 27) Ruut Mantela, Lahan Urheiluratsastajat ry – Hillside Arwen 61.436%, 28) Pinja Järvinen, Lounais-Espoon Ratsastajat ry – Piotr 61.359%, 29) Ella Tolonen, Abc Ratsastajat ry – Königsfalke 60.667%, 30) Saija Kulhelm, Kotkan Ratsastajat ry – Monique La Roche 585 NF 59.282%, 31) Anni Plith, Helsingin Ratsastajat ry – Siltasaaren Iiris 58.949%, 32) Nana Brück, Ratsastusseura Aino ry – Prinz Luca 55.128%, 33) Elina Kemppainen, Pro Riders Kainuu ry – Mc Furry 51.436%