Hyvinkää

19.5.2019

Maisa Torkkola ja Don Juan
Maisa Torkkola ja Don Juan
Ville Vaurio ja Dublin
Ville Vaurio ja Dublin

Torkkolalle pääluokkien voitot, Vauriolle parhaat prosentit

   Maisa Torkkola voitti hyvin ansaitusti Hyyppärässä sekä Grand Prixin että Intermediate II -luokan Don Juanilla (ori / Tummanpun / s. 2008 / Don Laurie 143 x Bernstein / om. Jonsson Marika / Torkkola Marja-Liisa).
   Ville Vaurio oli lauantain Interissä hyvä kakkonen hevosella D´Artagnan. Vaativa A -tasolla hän otti kevyesti kaksi voittoa hevosella Dublin (ruuna / Rautias / s. 2011 / Dancier x Worldly / om. Harjuvaara Hanna & Ruskeeniemi Janne & V). Toisessa luokassa oli saaliina suomalaisittain loistoprosentit, yli 73,3 % ja kymmenen 8:aa ja kaksi 8,5:ttä!

 

Hyvinkään Urheiluratsastajat 18.-19.5.2019
Grand Prix 2009/2014
6 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Maisa Torkkola, Dressage Team Travers ry – Don Juan 66.051%,
2) Susanna Hyypiä, Lahan Urheiluratsastajat ry – Avemmo 64.891%,
3) Mia Kainulainen, Rocky Riders ry Rf – Coco Paradieso 64.746%, 4) Nina Dunder, Helsingin Ratsastajat ry – Floresco Sil 64.674%, 5) Maria Pyykönen, Ratsastusseura Equus ry – Zelle 64.457%, 6) Kira Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Dorazio 62.428%

Intermediate II 2014/2018
9 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Maisa Torkkola, Dressage Team Travers ry – Don Juan 67.598%,
2) Ville Vaurio, Dressage Team Travers ry – D'artagnan 67.451%,
3) Susanna Therman, Husön Ratsastajat ry – Dragonheart 66.716%,
4) Kira Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Dorazio 65.049%, 5) Pilvi Tuominen, Helsingin Ratsastajat ry – G-Renzo 64.363%, 6) Mia Kainulainen, Rocky Riders ry Rf – Coco Paradieso 64.265%, 7) Maria Pyykönen, Ratsastusseura Equus ry – Zelle 64.069%, 8) Heidi Huurinainen, Valkeakosken Ratsastusseura ry – Dressage Son 64.020%, 9) Johanna Heikkilä, Dressage Team Travers ry – Malaya 61.127%

Intermediate I 2009/2018
6 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Sophia Backlund-Malakouti, Korsholms Sportryttare ry – Hilton III 66.863%, 2) Sirpa Degerth-Káldi, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Permarc 65.441%,
3) Kira Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Sandora 64.853%, 4) Teea Ranta, Laitilan Ratsastajat ry – Treasure T 63.529%, 5) Mia Kainulainen, Rocky Riders ry Rf – Laram 63.235%, 6) Melina Laakso, Nurmijärven Ratsastajat ry – Chopin III 59.559%

 

Prix St Georges /2018Special 2015
10 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Ville Vaurio, Dressage Team Travers ry – Dublin 69.074%,
2) Sophia Backlund-Malakouti, Korsholms Sportryttare ry – Hilton III 66.435%, 3) Petra Andrejeff, Horsy Team ry – Hendrik 66.019%,
4) Daniela Therman, Husön Ratsastajat ry – Sara Enshöj 63.935%, 5) Elina Vilén, Nika Team ry – Princess Passion 62.083%, 6) Maria Pyykönen, Ratsastusseura Equus ry – Browny 62.037%, 7) Mirka Kauppi, Lohjan Ratsastajat ry – Eastpoint 61.944%, 8) Maija Porkka, Pro Equo ry – Fräulein Becker 60.972%, 9) Ksenja Karahka, Lohjan Ratsastajat ry – Viccaro 60.093%, 10) Mari Similä, Similän Ratsastusurheilijat ry – Åkaers Desire 58.380%

Vaativa A FEI Nuorten ratsastajien henkilökohtainen ohjelma
3 lähtijää ja 1 sijoittuu

1) Elina Vilén, Nika Team ry – Princess Passion 67.647%,
2) Emmi Salminen, Husön Ratsastajat ry – St' Ophir 66.912%, 3) Daniela Therman, Husön Ratsastajat ry – Sara Enshöj 63.137%

Vaativa A:0 2019
15 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Ville Vaurio, Dressage Team Travers ry – Dublin 73.333%,
2) Lotta Luomajärvi, Tallitiimi ry – May Deveraux WS 2818 67.778%,
3) Annaleena Helin, Valkeakosken Ratsastusseura ry – Richter 65.347%,
4) Jari Ruuskanen, Dressage Team Travers ry – Windsor V 64.722%,
5) Maria Pyykönen, Ratsastusseura Equus ry – Fürst Wild S 63.194%, 6) Else Väyrynen, Stall Anna Riders ry – Equlei 62.639%, 7) Emma Metsänoja, Tammelan Ratsastajat ry – Armas Zarzo II 62.014%, 8) Annaleena Murtomäki, Boen Ratsastajat ry – Hagels Lucky Victoria 60.486%, 8) Kira Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Browmoor 60.486%, 10) Suvi Kettunen, Husaariratsastajat ry – Fifa Pearl VCG 60.069%, 11) Anneli Viljanen, Kimitoöns Ryttare Rf – Brocks Enceladus 58.958%, 12) Terhi Kallio, Helsingin Ratsastajat ry – Keep Moving 58.889%, 13) Maria Rosenström, South Coast Riders Rf – Pierrot 58.472%, 14) Monika Korpikangas-Salonius, Helsingin Ratsastajat ry – Willnäs Fair Mustang 57.014%, 15) Nora Kerppola, Nika Team ry – Aliano W Kesk.

Vaativa B FEI Junioreiden joukkueohjelma 2009/2018
6 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Johanna Similä, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Mein Freund 68.434%,
2) Tuisku Lamberg, Lidrid-Team ry – Netstutteriets Bachio 66.313%,
3) Eveliina Havinen, Ratsutiimi ry – Die Welt 65.657%, 4) Janina Laaksonen, Helsingin Ratsastajat ry – M and M's 63.485%, 5) Ella Ylitalo, Ratsastusseura Equus ry – Abriano 63.030%, 6) Emma Liikanen, Husön Ratsastajat ry – Capac 61.414%

Vaativa B Junioreiden joukkueohjelma 2009/2018
20 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Susanna Therman, Husön Ratsastajat ry – Enzo 65.833%,
2) Fanny Bjondahl, Boen Ratsastajat ry – Sunny Days 65.076%,
3) Jukka Jokinen, Tuusulan Ratsastajat ry – Notholmens Daphne 2366 64.015%,
4) Teemu Ahtee, Ratsastusseura Majoran ry – Sarotti 62.955%,
5) Mari Similä, Similän Ratsastusurheilijat ry – Cannot Well 62.803%,
6) Anne Nuutinen, Järvenpään Ratsastusseura ry – Karelia Carrus 62.652%, 7) Else Väyrynen, Stall Anna Riders ry – Damian 62.576%, 8) Jenna Lamminen, Helsingin Ratsastajat ry – Viisa 62.424%, 9) Katariina Wolin, Helsingin Ratsastajat ry – Cinderella VIII 61.970%, 10) Mari Similä, Similän Ratsastusurheilijat ry – Lily of Oaklands 61.364%, 11) Iina Purontakanen, Ypäjän Ratsastajat ry – Jaguar In Glove 61.288%, 12) Mervi Majoinen, Nika Team ry – Ansgårds Aragorn 60.985%, 13) Annika Laihonen, Team Fincheval ry – Dante 59.394%, 14) Rita Nurminen, Ruohojärven Kartanon Ratsastaj – Morfina 59.242%, 15) Karoliina Hannonen, Ratsastusseura Equus ry – Albus-R 59.091%, 15) Laura Puronen, Ratsastusseura Dc ry – Mw Avalanche 59.091%, 17) Anna Sjöblom, Porvoon Mustang ry – Clintons Girl 58.561%, 18) Johanna Heikkilä, Dressage Team Travers ry – La Fayet 58.409%, 19) Noora Sarjanen, Ratsastusseura Dc ry – Cabaletta 58.333%, 20) Helmi Luoto, Porvoon Mustang ry – Tiana 58.030%

Vaativa B FEI Junioreiden henkilökohtainen ohjelma 2009/2018
8 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Johanna Similä, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Mein Freund 65.686%,
2) Camilla Aarnio-Wihuri, Paimion Ratsastajat ry – Chopin 65.049%,
3) Tuisku Lamberg, Lidrid-Team ry – Netstutteriets Bachio 64.902%, 4) Camilla Aarnio-Wihuri, Paimion Ratsastajat ry – Beautiful Samora 64.608%, 5) Pinja Järvinen, Rocky Riders ry Rf – Fahrenheit 44 61.618%, 6) Janina Laaksonen, Helsingin Ratsastajat ry – M and M's 61.275%, 7) Emma Liikanen, Husön Ratsastajat ry – Capac 60.931%, 8) Ella Ylitalo, Ratsastusseura Equus ry – Abriano 56.275%

Helppo A FEI:n CCI1* kenttäratsastusohjelma 2018
22 lähtijää ja 6 sijoittuu

1) Siiri Kyrö, Orimattilan Ratsastajat ry – Kyrö San Allegro 181 71.739%,
2) Siiri Kyrö, Orimattilan Ratsastajat ry – KZE London PomPom 70.652%,
3) Lina Bärlund, Husaariratsastajat ry – First Finn Royal 69.565%,
4) Riitta Holopainen, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Hamurai 69.239%,
5) Noora Nisula, Kymenlaakso Riding Club ry – Don Sander Johnson 65.761%, 5) Anna Sizko, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Heartbeatvanck KS 65.761%, 7) Kira Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Helios 65.000%, 8) Iida Kekkonen, Woikoski Helios Dressage ry – Dancia Seaside 64.457%, 9) Katja Kuokka, Kaakon Ratsastajat ry – Fillyhill's My Special 64.239%, 10) Vilna Varis, Kymenlaakso Riding Club ry – Ravel 63.913%, 11) Linda Mankki, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Intomani 63.478%, 12) Henna Arpalo, Ratsastusseura Dc ry – Kurvikkaan Impi 63.370%, 13) Kaija Jokela, Dressage Team Travers ry – Felippe Carrus 63.261%, 13) Laura Pelkonen, Porvoon Mustang ry – Haiti 63.261%, 13) Hanna Anttonen, Woikoski Helios Dressage ry – Kehvola Zeta 63.261%, 16) Siiri Saarinen, Riding Club Solbacka ry – Cardiander 62.391%, 17) Aurora Immonen, H C Grann ry – Vanga 62.065%, 18) Milla Vyhtinen, Helsingin Wiisikot ry – Hubi da Toula 61.630%, 19) Emilia Niinivirta, Perttulan Ratsastajat ry – Kyrö Teufeltanz 61.522%, 20) Linda Mankki, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Myskon Kimmo 60.109%, 21) Emma Itkonen, Ratsastusseura Aino ry – Royal Adeline 60.000%, 22) Sanna Karentila, Riding Team Gold Horses ry – Hulk BH 52.283%

Helppo A Ponien joukkueohjelma 2012/2018 Kat. 2, 1
12 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Jenni Silventoinen, Kotkan Ratsastajat ry – Hazelberg's Macho 70.095%,
2) Fanni Olkkonen, Husön Ratsastajat ry – Backwoods Zahara 65.714%,
3) Sandra Rantanen, Turun Seudun Ratsastajat ry – Karlos van de Leeuwerkhoeve 65.571%,
4) Iina Tiilikainen, Siilin Ratsastajat ry – Thunder Star 64.952%, 5) Roosa Salo, Rauman Ratsastajat ry – Sir Maximus Welshwarrior 64.857%, 6) Nana Brück, Ratsastusseura Aino ry – Prinz Luca 64.381%, 7) Netta Pekkinen, Kangasalan Ratsastajat ry – Braveheart II 62.952%, 8) Salli Pietarinen, Airport Riders ry – Herr Doktor 62.905%, 9) Ruut Mantela, Ratsastusseura Equus ry – Hillside Arwen 614 NF 62.286%, 10) Venla Lahtinen, Tervalammen Ratsastajat ry – Maskerade HE 60.952%, 11) Saara Vainio, Salo Riding Club ry – Remark 60.333%, 12) Mette Kauppila, Ravijärven Ratsastajat ry – Gottfrid 59.429%

Helppo A:4 2019, avoin suomenhevosille Kat. 1, H
27 lähtijää ja 7 sijoittuu

1) Elina Kuru, Tammelan Ratsastajat ry – Silvolan Hemminki 71.964%,
2) Kira Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Dave Dee 68.036%,
3) Heidi Taipale, Kanta-Hämeen Ratsastajat ry – Murron Into 67.589%,
4) Krista Mutanen, Impivaaran Ratsastajat ry – Sibbo 66.786%,
5) Jeanne-Marie Törnroth-Koivuniemi, Kaarinan Urheiluratsastajat ry – Pilsner 66.429%,
6) Erica Högman, Nevas Gård Ryttare ry – Sarantino 65.893%,
7) Anna Sizko, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – Kiripassi 65.446%,
8) Anne Leinonen, Kangasalan Ratsastajat ry – Säämies 64.643%, 9) Mari Similä, Similän Ratsastusurheilijat ry – Tarusoturi 64.196%, 10) Jenni Tikka, Ypäjän Ratsastajat ry – Camon 63.839%, 11) Aino Saavalainen, Korpikylän Ratsastajat ry – Sirukko 63.571%, 12) Iiris Lyyra, Turun Seudun Ratsastusurheilij – Valon Oliver 63.482%, 13) Elina Koivunen, Salon Ratsastusseura ry – Tittan Lipitti 62.857%, 14) Hannele Tarvainen, Gumbölen Ratsastajat ry – Gerco 62.679%, 15) Teea Ranta, Laitilan Ratsastajat ry – Saaren Valta 62.589%, 16) Laura Kajanto, Kanta-Hämeen Ratsastajat ry – Aroha Kastanja 62.411%, 16) Elina Kuru, Tammelan Ratsastajat ry – Herttuan Helmi 62.411%, 18) Nelli Qvintus, Länsi-Uudenmaan Ratsastajat ry – Notholmens Timjan 62.321%, 18) Anu Kylä-Kaila, Laitilan Ratsastajat ry – Toteena 62.321%, 18) Kira Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Helios 62.321%, 21) Eeva Lehtinen, Jokelan Ratsastajat ry – Piparilla 62.143%, 22) Kaisu Rukko, Ratsastusseura Kr-Team ry – Vilinän Voitto 61.071%, 23) Kerttu Kouri, Ypäjän Ratsastajat ry – Ässän Onni 60.893%, 24) Salla Näveri, Hollolan Ratsastajat ry – Millin Justus 60.000%, 25) Johanna Tuominen, Team Kawerda ry – Tussarin Luonto 59.911%, 26) Heidi Mäkinen, Korpilahden Ratsastajat ry – Mannin Vilperi 59.018%, 27) Emmi Talja, Hämeen Ratsastajat ry – Pörnä-Loisto 57.321%