SM Primus, Espoo

21.7.2019


















Ettan Ehrnroothille & Bögelys La-Ro kolmas Suomen mestaruus

Hyvin lähellä kannoilla ratsasti hopealle Ville Vaurio d´Artagnanilla (i. Angard) ennen Maria Pyyköstä ja Zelleä.
Ettanin edelliset mestaruudet hän saavutti oriillaan Angard vuosina 2001 ja 2003. 
Ponien mestaruuteen ratsasti ylivoimaisesti varmalla suorituksella Pinja Salmela ponilla Reitland´s Du nur Du B. Ratsukko on jo pitkään saanut hienoja yli 70 prosentin tuloksia poniluokissa.

Kouluratsastuksen Suomen mestaruus 2019

1. Elisabet Ehrnrooth - Bögelys La-Ro HR 136.747 %
2. Ville Vaurio - d´Artagnan  DTT 134.809 %
3. Maria Pyykönen - Zelle Equus 133.788 %

Ponien SM kouluratsastuksessa 2019

1. Pinja Salmela, Siilin Ratsastajat ry – Reitland's Du nur Du B 145,921 %
2. Fanni Olkkonen, Husön Ratsastajat ry – Darius v. Herrenhof 137,868 %
3. Roosa Salo, Rauman Ratsastajat ry – Sir Maximus Welshwarrior 137,612 %

Ratsastusseura Primus
Luokka 9 - Kür Grand Prix  2009. SM-osakilpailu II

Kansallinen | Hevonen | Kouluratsastus
4 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Elisabet Ehrnrooth, Helsingin Ratsastajat ry – Bøgelys La-Ro 69.660%,
2) Ville Vaurio, Dressage Team Travers ry – D'artagnan 69.200%,
3) Maria Pyykönen, Ratsastusseura Equus ry – Zelle 66.940%, 4) Susanna Hyypiä, Lahan Urheiluratsastajat ry – Avemmo 66.595%

Luokka 3 - FEI Grand Prix 2009/2014 (2018). SM-osakilpailu I
Kansallinen | Hevonen | Kouluratsastus
9 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Elisabet Ehrnrooth, Helsingin Ratsastajat ry – Bøgelys La-Ro 67.087%,
2) Maria Pyykönen, Ratsastusseura Equus ry – Zelle 66.848%,
3) Ville Vaurio, Dressage Team Travers ry – D'artagnan 65.609%,
4) Susanna Hyypiä, Lahan Urheiluratsastajat ry – Avemmo 65.283%, 5) Nina Dunder, Helsingin Ratsastajat ry – Floresco Sil 64.957%, 6) Mia Kainulainen, Rocky Riders ry Rf – Coco Paradieso 64.717%, 7) Maisa Torkkola, Dressage Team Travers ry – Don Juan 63.457%, 8) Kira Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Dorazio 63.022%, 9) Tiia Hyysalo, Gumbölen Ratsastajat ry – Betty B 59.304%

Luokka 7 - Kür Intermediare I 2009
Kansallinen | Hevonen | Kouluratsastus
4 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Janni Martikainen, Vrk Riders ry – Cornando v/d Cadzandhoeve 72.505%, 2) Mia von Schantz, Lohjan Ratsastajat ry – Zalzatime 70.970%, 3) Siiri Kyrö, Orimattilan Ratsastajat ry – Kyrö Märchen 2926 69.505%, 4) Leena Turpeinen, Helsingin Ratsastajat ry – Ramses XII 65.815%

Luokka 2 - FEI Intermediate I 2009 (2018)
Kansallinen | Hevonen | Kouluratsastus
7 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Mia von Schantz, Lohjan Ratsastajat ry – Zalzatime 67.549%, 2) Janni Martikainen, Vrk Riders ry – Cornando v/d Cadzandhoeve 66.716%, 3) Siiri Kyrö, Orimattilan Ratsastajat ry – Kyrö Märchen 2926 66.569%, 4) Leena Turpeinen, Helsingin Ratsastajat ry – Ramses XII 64.608%, 5) Saga Tervonen, Lahan Urheiluratsastajat ry – Fabulouz Firfod 63.676%, 6) Kira Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat r – Sandora 63.480%, 7) Ksenja Karahka, Lohjan Ratsastajat ry – Viccaro 62.549%, (-2) Louise Jönsson, Helsingin Ratsastajat ry – Dayna 66.029%, (-1) Essi Hiidensalo, Team Kawerda ry – Notholmens Linzano 62.745%

Luokka 1 - FEI VaB Junioreiden henkilökoht. ohj. 200
Kansallinen | Hevonen | Kouluratsastus
14 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Inna Jurvainen, Kotimäen Ratsastajat ry – Escondido 67.132%, 2) Essi Hiidensalo, Team Kawerda ry – Notholmens Linzano 66.324%, 3) Tuisku Lamberg, Lidrid-Team ry – Netstutteriets Bachio 65.074%, 4) Tiia Dahlqvist, Valkealan Ratsastajat ry – Legolas 64.485%, 5) Aino Hirvonen, Uudenmaan Hevosurheilijat ry – D 64.265%, 6) Annamiina Pulliainen, Abc Ratsastajat ry – Butterfly Effect 63.971%, 7) Ksenja Karahka, Lohjan Ratsastajat ry – Viccaro 63.824%, 8) Marika Siippola, Helsingin Ratsastajat ry – Cerberus 63.015%, 9) Lia Lundström, Tuomarinkylän Ratsastajat ry – Wald Hit 62.941%, 10) Martta Palola, Korsholms Sportryttare ry – Hottas Höjris 62.206%, 11) Emmi Alahonko, Pinomäki Royality Riding Club – Sandrina 61.544%, 12) Jeanne-Marie Törnroth-Koivuniemi, Kaarinan Urheiluratsastajat ry – Carlo 61.471%, 13) Janina Laaksonen, Helsingin Ratsastajat ry  M and M's 59.853%, 14) Fredrika Blomqvist, Kahvimaan Ratsastajat ry – Danny Dancer 58.529%

Luokka 8 - Kür Poniratsastajille 2009 Kat. 1. Ponien SM-osakilpailu II
Kansallinen | Poni | Kouluratsastus
9 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Pinja Salmela, Siilin Ratsastajat ry – Reitland's Du nur Du B 74.435%, 2) Roosa Salo, Rauman Ratsastajat ry – Sir Maximus Welshwarrior 70.155%, 3) Fanni Olkkonen, Husön Ratsastajat ry – Darius v. Herrenhof 69.925%, 4) Sandra Rantanen, Turun Seudun Ratsastajat ry – Karlos van de Leeuwerkhoeve 68.570%, 5) Anni Plith, Helsingin Ratsastajat ry – Pin Rock's Hannibal 67.990%, 6) Mona Vesala, Abc Ratsastajat ry – Hektor Finn 67.620%, 7) Ruut Mantela, Ratsastusseura Equus ry – Hillside Arwen 614 NF 66.560%, 8) Saana Hannula, Ratsastusseura Aino ry – Dacapo de l'Aube 64.960%, 9) Matilda Piispa, Salo Riding Club ry – Vasehöjs Kashi 62.930%

Luokka 4 - FEI HeA Ponien joukkueohjelma 2012 (2018) Kat. 2, 1. ponien SM-osakilpailu I
Kansallinen | Poni | Kouluratsastus
13 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Pinja Salmela, Siilin Ratsastajat ry – Reitland's Du nur Du B 71.486%, 2) Fanni Olkkonen, Husön Ratsastajat ry – Darius v. Herrenhof 67.943%, 3) Anni Plith, Helsingin Ratsastajat ry – Pin Rock's Hannibal 67.857%, 4) Roosa Salo, Rauman Ratsastajat ry – Sir Maximus Welshwarrior 67.457%, 5) Sandra Rantanen, Turun Seudun Ratsastajat ry – Karlos van de Leeuwerkhoeve 67.000%, 6) Matilda Piispa, Salo Riding Club ry – Vasehöjs Kashi 66.400%, 7) Ruut Mantela, Ratsastusseura Equus ry – Hillside Arwen 614 NF 66.371%, 8) Fanni Olkkonen, Husön Ratsastajat ry – Backwoods Zahara 65.657%, 9) Mona Vesala, Abc Ratsastajat ry – Hektor Finn 65.629%, 10) Saana Hannula, Ratsastusseura Aino ry – Dacapo de l'Aube 65.543%, 11) Oona Ylirautia, Lohjan Ratsastajat ry – Casperos 64.629%, 12) Iina Tiilikainen, Siilin Ratsastajat ry – Thunder Star 63.829%, 13) Adalina Hälinen, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Kolipri 61.943%

Luokka 10 - FEI HeA Ponien esiohjelma 2012 (2018) Kat. 2, 1
Kansallinen | Poni | Kouluratsastus
4 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Fanni Olkkonen, Husön Ratsastajat ry – Backwoods Zahara 66.481%, 2) Iina Tiilikainen, Siilin Ratsastajat ry – Thunder Star 64.213%, 3) Oona Ylirautia, Lohjan Ratsastajat ry – Casperos 63.843%, 4) Adalina Hälinen, Meri-Lapin Ratsastajat ry – Kolipri 61.713%