HR Helsinki

8.8.2021


Anna Kärkkäinen ratsasti tapansa mukaisesti hyviä prosentteja tällä kertaa Kulta-ahon Kasimirilla.
Anna Kärkkäinen ratsasti tapansa mukaisesti hyviä prosentteja tällä kertaa Kulta-ahon Kasimirilla.

Joukkue- mestaruus Ypäjälle, Svensk Inter kakkosen voittaja

HELSINGIN RATSASTAJAT RY, Laakson ratsastusstadion

Taso Laaksolla oli varsin hyvä, sillä kilpailuissa saatiin nähdä poikkeuksellisesti jopa neljä yli 70 % tulosta (Ettan Ehrnrooth - Daytona 72,647, Anna Kärkkäinen - Kulta-ahon Kasimir 72,5 ja 70 sekä Anna von Wendt - Sir Skyfall 70.490%

Kouluratsastuksen joukkue-SM 2021:

1) Ypäjän Ratsastajat
Anna Kärkkäinen - Kulta-ahon Kasimir, Lassi Lehmusto - Möenholms Oberst, Anu Sironen - Fiori Weltino

2) Dressage Team Travers
Ville Vaurio - Dublin, Tiina Polso - Frac Attraction, Pauliina Palos - Flame Hill´s Romero

3) Hyvinkään Urheiluratsastajat
Marike Laaksonen - Siskaia, Veera Paloheimo - Wolle Wolkenstein, Kira Kanerva - Sandora


Prix de Rocky, FEI Intermediate II 2021
9 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Nora Svensk, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Lammehaven's Zadin 65.049%,
2) Sirpa Degerth-Káldi, TUOMARINKYLÄN RATSASTAJAT RY – San Diego 64.569%,
3) Lotta Luomajärvi, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Windsor V 64.265%,
4) Elisabet Ehrnrooth, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Macacho 63.284%, 5) Leena Turpeinen, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Ramses XII 62.843%, 6) Susanna Hyypiä, LAHAN URHEILURATSASTAJAT RY – Avemmo 61.716%, 7) Saga Tervonen, LAHAN URHEILURATSASTAJAT RY – Fabulouz Firfod 61.578%, 8) Tiia Hyysalo, GUMBÖLEN RATSASTAJAT RY – Betty B 59.216%, 9) Fanny Rannankari, BILLNÄSIN RATSASTAJAT RY – Let Me Fly Hyl.

 

Pohjola Grand Tour, FEI Intermediate A 2020  
9 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Anna Von Wendt, BJÖRKBODA DRESSAGE RY/RF – Sir Fashion 68.137%, 2) Nora Svensk, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Lammehaven's Zadin 65.490%,
3) Susanna Hyypiä, LAHAN URHEILURATSASTAJAT RY – Avemmo 65.196%, 4) Kira Kanerva, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Sandora 65.000%, 5) Jasmin Sikström, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Clementine II 64.853%, 6) Lotta Luomajärvi, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Windsor V 64.804%, 7) Hanne-Mari Kiuttu, TURUN RATSASTAJAT RY – Chérubin 62.990%, 8) Leena Turpeinen, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Ramses XII 61.382%, 9) Maria Pyykönen, AURUM RIDERS RY – Fürst Wild S 59.951% 

Pohjola Small Tour | Inter I | FEI Intermediate I 2021
34 lähtijää ja 9 sijoittuu

1) Elisabet Ehrnrooth, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Daytona 72.647%,
2) Anna Von Wendt, BJÖRKBODA DRESSAGE RY/RF – Sir Skyfall 70.490%, 3) Siiri Kyrö, ORIMATTILAN RATSASTAJAT RY – Kyrö Hot Flow 69.853%,
4) Maarit Raiskio, LOHJAN RATSASTAJAT RY – Pin Rock's Zico 3101 69.118%,
5) Janni Martikainen, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Cornando v/d Cadzandhoeve 68.971%,
6) Lotta Luomajärvi, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – May Deveraux WS 2818 68.088%,
7) Jenni Linna, SALON RATSASTUSSEURA RY – Franziskaner 67.108%,
8) Christina Wuorimaa, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Fabrina II 65.784%, 9) Nora Svensk, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Lykkesholms Billy 65.539%, 10) Sonja Lesch, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Kom Snowwhite 65.294%, 11) Sophia Backlund-Malakouti, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Pippi 65.245%, 12) Tiina Polso, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – Frac Attraction 65.147%, 13) Lassi Lehmusto, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Möensholms Oberst 65.098%, 14) Sinna Sarlos, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – San Freedom 65.049%, 15) Essi Raunamaa, GUMBÖLEN RATSASTAJAT RY – New Hill Rossellini 160 64.706%, 16) Petra Andrejeff, HORSY TEAM RY – Hendrik 64.608%, 17) Maria Kainulainen, ROCKY RIDERS RY RF – Laspark 64.510%, 18) Merita Kelo, STALL ANNA RIDERS RY – Danier 64.069%, 19) Jenni Kolkkala, PINOMÄKI ROYALITY RIDING CLUB RY – Lope de Vega 63.774%, 20) Melina Laakso, NURMIJÄRVEN RATSASTAJAT RY – Chopin III 63.726%, 21) Krista Turunen, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – Diamant Noir 3150 63.725%, 22) Daniela Therman, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Sara Enshöj 63.186%, 23) Riina Colliander, SIILIN RATSASTAJAT RY – Rascaja 62.941%, 24) Antti Lehtilä, RATSASTUSSEURA TEAM NISSALA RY – Le Grand Charmeur 62.843%, 25) Linda Annette Karvonen, LUOTEIS-SATAKUNNAN RATSASTAJAT RY – Bardolino II 62.010%, 26) Kira Kanerva, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Whenever Klint 61.618%, 27) Maria Fraser-Baggström, VÄST-NYLANDS RYTTARE RF – Pin Rock's Domingo 61.079%, 28) Katja Järvenpää, SALON RATSASTUSSEURA RY – Don de Charry 61.078%, 29) Maria Rosenström, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Pierrot 60.588%, 30) Maria Fraser-Baggström, VÄST-NYLANDS RYTTARE RF – Eca 60.196%, 31) Laura Laakso, TALMAN RATSASTAJAT RY – Frans 60.000%, 32) Elina Korhonen, EQUESTRIAN TEAM DIAMOND RY – Don Monroy 59.951%, 33) Nora Kerppola, NIKA TEAM RY – Ziron L 59.902%, 34) Miia Ojala, SIMILÄN RATSASTUSURHEILIJAT RY – Syvhøjegårds Bounty 55.108%

Prix de HippoSport, FEI Prix St Georges 2021
15 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Ville Vaurio, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – Dublin 69.265%,
2) Anu Inkeri Sironen, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Fiori Weltino 66.177%,
3) Petra Andrejeff, HORSY TEAM RY – Hendrik 64.853%,
4) Nora Svensk, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Lykkesholms Billy 64.265%, 5) Jonna Aaltonen, RATSASTUSSEURA EQUUS RY – Zelle 62.990%, 6) Kira Kanerva, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Sandora 62.647%, 7) Anne Nuutinen, RIDING CLUB SOLBACKA RY – Karelia Carrus 62.500%, 8) Riina Colliander, SIILIN RATSASTAJAT RY – Rascaja 62.451%, 9) Daniela Therman, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Sara Enshöj 62.402%, 10) Jasmin Sikström, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Clementine II 62.255%, 11) Katja Kuokka, KAAKON RATSASTAJAT RY – Fillyhill's My Special 62.157%, 12) Antti Lehtilä, RATSASTUSSEURA TEAM NISSALA RY – Le Grand Charmeur 61.814%, 13) Johanna Similä, TUOMARINKYLÄN RATSASTAJAT RY – Mein Freund 60.980%, 14) Maria Ekman, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Lanson OLD Hyl., 14) Vilma Vajanto, EQUESTRIAN TEAM DIAMOND RY – Dalcanton Hyl.

Prix de Helsinki International Horse Show, | Vaativa A| FEI Nuorten ratsastajien esiohjelma 2021
15 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Lotta Luomajärvi, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – May Deveraux WS 2818 67.500%,
2) Essi Raunamaa, GUMBÖLEN RATSASTAJAT RY – New Hill Rossellini 160 65.000%,
3) Ronja Lönegren-Soiramo, PORVOON MUSTANG  - BORGÅ MUSTANG RY – Sabrina 64.323%,
4) Kira Kanerva, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Whenever Klint 63.698%,
5) Lia Lundström, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Quartus 61.125%, 6) Anni Särkilahti, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – First Light 60.938%, 7) Inka Heikura, PORVOON MUSTANG  - BORGÅ MUSTANG RY – Vildrosen 60.937%, 8) Fanny Bjondahl, BOEN RATSASTAJAT RY – Sunny Days 60.677%, 9) Sanni Heliste, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – San Heinrich 60.313%, 10) Noora Sarjanen, RATSASTUSSEURA DC RY – Cabaletta 58.906%, 11) Krista Turunen, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – Diamant Noir 3150 58.854%, 12) Nora Kerppola, NIKA TEAM RY – Aliano W 58.021%, 13) Tiia Mäntykoski, TEAM PÄHKINÄ RY – Daisy K 2806 57.813%, 14) Vilna Varis, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Ravel 57.063%, 15) Marika Siippola, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Cerberus Hyl.

Prix de Delta Auto, Vaativa B  FEI Junioreiden henkilökohtainen ohjelma 2021
9 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Sabina Saloniemi, RATSASTUSSEURA AINO RY – Glenn van't Gestelhof 66.912%,
2) Vilma Lehtinen, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – Lancome Sjælstofte 66.324%,
3) Kaisa Pirinen, PARKANON RATSASTAJAT RY – Lauren 66.192%,
4) Oona Ylirautia, LOHJAN RATSASTAJAT RY – Farjana 64.118%, 5) Sanna Pirilä, ABC RATSASTAJAT RY – Zackary 64.059%, 6) Fredrika Blomqvist, SIUNTION RATSASTAJAT RY-SJUNDEÅ RYTTARE RF – Danny Dancer 63.382%, 7) Freya Dean, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Kanu 63.309%, 8) Julia Hoffren, LÄNSI-UUDENMAAN RATSASTAJAT RY – Buckshot M 63.015%, 9) Jutta Weisell, RATSASTUSSEURA SKARA RY – Quel Garcon 62.177%

Prix de StarckStable, Vaativa B FEI Junioreiden joukkueohjelma 2021
15 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Veera Paloheimo, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Wolle Wolkenstein 66.869%,
2) Lassi Lehmusto, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Möensholms Oberst 65.152%,
3) Tiina Polso, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – Frac Attraction 64.545%,
4) Elina Korhonen, EQUESTRIAN TEAM DIAMOND RY – Don Monroy 64.394%,
5) Emmi Katariina Heikkinen, SIILIN RATSASTAJAT RY – Don Lambrusco 64.242%, 6) Pinja Vakkuri, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Scarlett 63.434%, 7) Sophia Backlund-Malakouti, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Pippi 63.384%, 8) Mari Kettunen, KAAKON RATSASTAJAT RY – Gottfrid 63.081%, 9) Aliina Pesula, RATSASTUSSEURA EQUUS RY – Fiderandro 62.980%, 10) Rosanna Melametsä, RATSASTUSSEURA TEAM NISSALA RY – Lucky Luke 62.727%, 11) Vilna Varis, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Ravel 61.162%, 12) Maija Porkka, TUOMARINKYLÄN RATSASTAJAT RY – Fräulein Becker 60.606%, 13) Milja Maaria Ranta, HORSY TEAM RY – S.W. Red Charm 58.788%, 14) Fanni Martinoja, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Bento Hyl., 14) Jessica Leva, RIDING CLUB SOLBACKA RY – Kyrö Hot Rock Hyl.

Prix de J-Trading, Vaativa B:1 2009
5 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Sanna Stenback, LUHTAJOEN RATSASTAJAT RY – Bearwood San Fransisco 66.146%,
2) Freya Dean, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Kanu 65.729%,
3) Julia Hoffren, LÄNSI-UUDENMAAN RATSASTAJAT RY – Buckshot M 62.813%, 4) Milja Maaria Ranta, HORSY TEAM RY – S.W. Red Charm 62.396%, 5) Miia Ijäs-Idrobo, RATSASTUSSEURA AINO RY – Taddeus Duwiana 60.104%

Prix de Equiettan, Vaativa B FEI:n esiohjelma 6-vuotiaille hevosille 2004
7 lähtijää ja 2 sijoittuu

1) Siiri Kyrö, ORIMATTILAN RATSASTAJAT RY – Kyrö Hot Sway 80.600%,
2) Siiri Kyrö, ORIMATTILAN RATSASTAJAT RY – Kyrö Moss Woods 76.600%, 3) Anna Kärkkäinen, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Minion Verde 76.400%, 4) Pauliina Palos, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – Flame Hill's Romero 206 68.800%, 5) Heta Rautio-Härkönen, RATSASTUSSEURA SKARA RY – Daylight Dan 66.600%, 6) Elina Kuru, TAMMELAN RATSASTAJAT RY – Sosandra Hit 66.000%, 7) Anita Arponen, AURUM RIDERS RY – Pin Rock's Zafinha Hyl.

Prix de Talliklinikka, | Helppo A FEI World Dressage Challenge - test B 2021
15 lähtijää ja 4 sijoittuu

1) Anna Kärkkäinen, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Kulta-ahon Kasimir 72.500%,
2) Pauliina Palos, DRESSAGE TEAM TRAVERS RY – Flame Hill's Romero 206 69.417%,
3) Aino Saavalainen, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Sirukko 68.083%,
4) Kirsi Degerth-Moldováni, TUOMARINKYLÄN RATSASTAJAT RY – Malus Dunbar 66.583%,
5) Martta Palola, KORSHOLMS SPORTRYTTARE RY – Hottas Höjris 66.500%, 6) Janica Wikström, RATSASTUSSEURA TEAM NISSALA RY – Damon 66.167%, 7) Pinja Järvinen, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Fahrenheit 44 65.583%, 7) Marike Susanna Laaksonen, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Siskaia 65.583%, 9) Joni Nikkanen, RIDING CLUB SOLBACKA RY – Fredensdals Zaigon 65.083%, 10) Pauliina Lampela, SIILIN RATSASTAJAT RY – Carisco 63.917%, 11) Kia Korsu, KAAKON RATSASTAJAT RY – Samba Rico 63.333%, 12) Natalia Tuomola, RATSASTUSSEURA EQUUS RY – Virhuri 62.833%, 13) Pialiisa Toropainen, HORSY TEAM RY – Corculum 62.500%, 14) Elina Piekiäinen, EQUESTRIAN TEAM DIAMOND RY – Heuschmann Firfod 62.000%, 15) Emma Vainikka, ETELÄ-KARJALAN URHEILURATSASTAJAT RY – Kaeton Van Loo Kesk.

Prix de Savolax, Helppo A:5 2015
11 lähtijää ja 3 sijoittuu

1) Kira Kanerva, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Helios 66.016%, 2) Gea Patricia Salminen, SUOMEN FRIISILÄISHEVOSYHDISTYS RY – Jebina van Vitikkala 64.688%,
3) Antonia Niemelä, VIHDIN RATSASTAJAT RY – Hunsingo's Twister 4 WPB 64.454%,
4) Marjo Ahonen, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Toperi Ducati 64.219%, 5) Kati Knopp-Nyholm, SIUNTION URHEILURATSASTAJAT RY – Day-Lights Levitate 63.594%, 6) Krista Taipale-Kovalainen, KANTA-HÄMEEN RATSASTAJAT R.Y. – Queen Afrodite 62.969%, 7) Reeta Heinonen, JOKELAN RATSASTAJAT RY – Frederico Kadans 62.860%, 8) Noora Nisula, KYMENLAAKSO RIDING CLUB RY – Impression Cardinalis 62.547%, 9) Aamu Hukka, SUOMEN KENTTÄRATSASTUSSEURA RY – Rilena 62.344%, 10) Gea Patricia Salminen, SUOMEN FRIISILÄISHEVOSYHDISTYS RY – Oeds V 62.110%, 11) Elina Piekiäinen, EQUESTRIAN TEAM DIAMOND RY – Heuschmann Firfod 59.531%

Prix de Equitar, Helppo A:2 2019
20 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Reeta Heinonen, JOKELAN RATSASTAJAT RY – Frederico Kadans 68.018%, 2) Marja Särkilahti, PORVOON MUSTANG  - BORGÅ MUSTANG RY – Midt-West Kenya 67.526%, 3) Laura Kauppinen, HELSINGIN WIISIKOT RY – Aventyno Prince 66.121%, 4) Iina Pukkila, VRK RIDERS RY – Extra-Utopia 65.000%, 5) Anita Arponen, AURUM RIDERS RY – Londonlife 64.914%, 5) Kia Korsu, KAAKON RATSASTAJAT RY – Samba Rico 64.914%, 7) Aamu Hukka, SUOMEN KENTTÄRATSASTUSSEURA RY – Rilena 64.138%, 8) Maria Siekkinen, TUUSULAN RATSASTAJAT RY – Lapinjärvi Count de Luxe 63.793%, 9) Maya Dean, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Duyou Mi 63.621%, 10) Amanda Tamminen, LOUNAIS-ESPOON RATSASTAJAT RY – Kipunan Yllätys 63.362%, 11) Milja Maaria Ranta, HORSY TEAM RY – Roy Jones 62.673%, 12) Minna Mentzer, SKURA RY – Zerafina Firfod 62.587%, 13) Jenni Paju, PORVOON MUSTANG  - BORGÅ MUSTANG RY – Romanesque P 62.414%, 14) Katarina Fellman, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Farfalle 61.862%, 15) Outi Kokko, SANDBACKAN RATSASTAJAT RY – Jaguar 61.811%, 16) Johanna Marttila, RATSASTUSSEURA AINO RY – Lapinjärvi Sangria 61.638%, 16) Saija Laine, IMPIVAARAN RATSASTAJAT RY – Fiona Verde 61.638%, 18) Marjatta Hara-Pietilä, HELSINGIN RATSASTAJAT RY – Royal d'Amour 60.000%, 19) Meri-Tuuli Kokko, PORVOON MUSTANG  - BORGÅ MUSTANG RY – Lavilan Kreivi 58.276%, 20) Kati Paananen, SKURA RY – Hupsis 58.018%

Pohjola Finnhorse Tour, Helppo A:6 2020
18 lähtijää ja 5 sijoittuu

1) Anna Kärkkäinen, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Kulta-ahon Kasimir 70.000%,
2) Henna Arpalo, VIHDIN RATSASTAJAT RY – Sibbo 67.757%,
3) Laura Porthan, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Rodrik 67.756%,
4) Riitta Holopainen, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Hamurai 67.628%,
5) Lassi Lehmusto, YPÄJÄN RATSASTAJAT RY – Vekardo 66.923%,
6) Anna Johansson, JYVÄSSEUDUN RATSUKOT RY – Haavis-Estelle 66.538%, 7) Aino Saavalainen, HUSÖN RATSASTAJAT RY – Sirukko 66.089%, 8) Tarja-Tuulikki Nurmi, KOTIMÄEN RATSASTAJAT RY – Pinomäen Adella 65.962%, 9) Maija Heikkinen, PAIMION RATSASTAJAT RY – Hurmauksen Onni 65.000%, 10) Kira Kanerva, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Helios 64.679%, 11) Henna Arpalo, VIHDIN RATSASTAJAT RY – Midsommardröm 64.231%, 12) Nelli Qvintus, LÄNSI-UUDENMAAN RATSASTAJAT RY – Notholmens Timjan 64.039%, 13) Jenna Hiltunen, HYVINKÄÄN URHEILURATSASTAJAT RY – Pörnä-Loisto 63.462%, 14) Linda Annette Karvonen, LUOTEIS-SATAKUNNAN RATSASTAJAT RY – Pyrypolun Ruletti 60.833%, 15) Emma Ämmälä, VIHDIN RATSASTAJAT RY – Jatkojohto 59.423%, 16) Laura Laakso, TALMAN RATSASTAJAT RY – Luottojätkä 59.167%, 17) Kati Paananen, SKURA RY – Hupsis 58.462%, 18) Sara Mönkkönen, AURUM RIDERS RY – Liinun Oskari 57.769%